R. Blaumaņa literārās prēmijas konkurss

Vai pamanījāt, ka jaunā gada pirmajā dienā dzimšanas diena ir R. Blaumanim  – vienam no izcilākajiem latviešu autoriem? Manuprāt, zīmīgi un interesanti gadu iesākt ar tādu notikumu tiem Ogres novada skolēniem, kuri 2021. gada nogalē saņēma tik daudz slavinājumu un atzinību no R. Blaumaņa konkursa žūrijas Brakos.

Starp 20  mūsu novada skolēniem, kuri izpelnījušies pateicību par saviem darbiem, bija arī pieci no OVĢ: Kristiāna Ozola (atzinība), Undīne Dzene (atzinība), Ieva Miezere (atzinība), Markuss Grevals (veicināšanas balva) un Nora Grantiņa (1. vieta 7. – 9. klašu grupā).

Kā jau jūs saprotat, runa ir par ikgadējo domrakstu konkursu, kas veltīts rakstniekam Rūdolfam Blaumanim un kurā daudzus gadus piedalās liels dalībnieku skaits no visas Latvijas. Varētu arī teikt tā: šajā konkursā piedalīties ir prestiži. Arī mūsu skola jau izsenis atbalsta šo pasākumu. Latviešu valodas un literatūras skolotājas uzrunā skolēnus un aicina piedalīties konkursā, lai gan apzinās, ka abas puses gaida liels un smags darbs. Pēc manām domām, nav grūtāka uzdevuma latviešu valodā par domrakstu. Tikai skolēni to īsti vēl neapzinās, kā tas ir izsvērt un pārdomāt katru vārdu, ko ielikt tekstā, atrast tam īsto vietu, uzrakstīt pareizi savu domu no trijiem aspektiem: stila, ortogrāfijas un interpukcijas. Meklēt un izvēlēties piemērotākos argumentus, kas nozīmē tikai vienu – labi pārzināt faktus par pašu autoru un viņa darbu. Un vēl –  to visu izpildīt radoši, oriģināli, lai citiem, to  lasot, būtu interesanti.

Tāpēc es no visas sirds lepojos ar skolēniem, apbrīnoju tos, kuri, apzinoties visu darba sūrumu un laikietilpību, piedalās šajās domrakstu sacensībās. Protams, arī tad, ja skolēnu darbi neizpelnās ievērību, ieguvēji tomēr ir viņi, jo tas ir bijis pamatīgs treniņš rakstīšanā, kā arī dziļāka un detalizētāka iepazīšanās ar rakstnieka Rūdolfa Blaumaņa personību un daiļradi kopumā. Katru gadu tiek piedāvātas jaunas tēmas un arī jaunas darba formas, piemēram, dienasgrāmatas veids, kas neļauj skolēniem atslābt un liek meklēt / apgūt neiepazītus risinājumus. Tāpat lielisks un vērienīgs ir konkursa noslēguma pasākums Brakos, kas gan   šogad objektīvu iemeslu dēļ nenotika.

Tāpat priecājos par kolēģēm I. Pētersoni un S. Sermuli, kuras atbalsta konkursu, piedaloties tajā, un kuru skolēniem ir tik labi rezultāti.

Jaunajā gadā novēlu visiem R. Blaumaņa fanu kluba biedriem nedaudz izmainītu, bet būtību saglabājušu izteikumu no rakstnieka aforismiem: “Ceļš iet caur pasauli, caur raibu dzīves pļavu, kur kamenes ap saldiem ziediem dūc, – ņem savu daļu medus arī tu!”

Latviešu valodas un literatūras skolotāja L. Jonkuse