“Erasmus+” Portugālē

Nedēļā no 17.04.2023.līdz 24.04.2023. desmit Ogres Valsts ģimnāzijas 10. klašu skolnieces un divas skolotājas – Viktorija Gailiša un Svetlana Sermule – devās projekta “Erasmus+” mobilitātē uz Portugāli, lai kopā ar portugāļu jauniešiem iesaistītos aktivitātēs un diskutētu par vides un ilgtspējas jautājumiem.

Projekta sadarbības skola bija Sančo vidusskola, kas atrodas Portugāles ziemeļos – pilsētā Vila Nova de Famalicão. Jau pirmajā viesošanās dienā bija iespēja iepazīt portugāļu izglītības sistēmu. Sančo vidusskolā jaunieši apgūst ne tikai vispārizglītojošos mācību priekšmetus, bet arī dažādas amata prasmes – galdniecību, metālapstādi, ēst gatavošanu, viesmīļa, elektriķa un datorspeciālista profesionālās prasmes. Mums bija iespēja piedalīties mācību stundās un vērot, kā noris mācību process. Skolnieces atzinīgi novērtēja matemātikas stundas.

Sančo vidusskolā īpaša uzmanība pievērsta ilgtspējīgas attīstības koncepcijai, kā arī videi un resursu izmantošanai ar mērķi veidot harmonisku sabiedrību un veselīgu vidi. Skolas pagalmā ir pašu audzēkņu izveidots dīķis, un tas tiek izmantots bioloģijas un ķīmijas stundās, lai pētītu mikroorganismus tajā. Tāpat pagalmā ir arī skolēnu pašu veidots sakņu un garšaugu dārzs, kas dod iespēju, praktiski darbojoties, iegūt zināšanas par dabas procesiem un augiem. Īpaša uzmanība pievērsta arī skolēnu ēšanas paradumu maiņai un veselīga dzīvesveida veicināšanai. Tā, piemēram, skolas ēdnīcā katru nedēļu vienu dienu ir tikai veģetārais ēdiens.

Projekta laikā kopā ar portugāļu jauniešiem piedalījāmies dažādās aktivitātēs un meistardarbnīcās. Skolēni bioloģijas stundā pētīja iepriekšminētā dīķa ūdens sastāvu un mikroorganismus tajā, apmeklēja tekstila tehnoloģiju un apgērba ražošanas centru “Citeve”, kur guva priekšstatu par tekstila apģērba priekšrocībām un tā ražošanu, pilnveidoja prasmes video veidošanā, kā arī deju nodarbībā apguva portugāļu deju soļus.

“Erasmus+” projekta aktivitātes dod iespēju pilnveidot arī kultūras pieredzi. Jau pirmajā aktivitāšu dienā, lai attīstītu sadarbības prasmes un iepazītu pilsētu, kurā dzīvojām, bija jāveic orientēšanās uzdevumi. Īpaši interesanta bija iespēja šīs aktivitātes laikā viesoties Jauniešu mājā un salīdzināt tās piedāvātās iespējas ar mūsu pilsētas, Ogres, Jauniešu māju.

Divas no projekta aktivitāšu dienām bija veltītas ekskursijām. Portugāļu skolnieces to laikā veica gidu pienākumus. Vienā no dienām mēs iepazinām vēsturisko Gimaraišas pilsētu, kas saistīta ar portugāļu nacionālās identitātes rašanos 12. gadsimtā, 2012.gadā šī pilsēta bija ieguvusi Eiropas galvaspilsētas statusu. Gimaraišā izstaigājām viduslaiku šarmantās vecpilsētas ieliņas, apskatījām iespaidīgo Castelo de Guimaraes pili. Pēc tam devāmies uz netālu esošo Bragu, kur piedzīvojām emocionālus mirkļus, apmeklējot Kalnā Labā Jēzus (Bom Jesus) kalvāriju- 17./ 18.gadsimtā celtu reliģiozās arhitektūras kompleksu, kas pārsteidza mūs ar savu diženumu un ziedošajiem dārziem.

Nedēļas pēdējā darbdienā bija ekskursija uz Porto – ostas pilsētu pie Atlantijas okeāna, Douru upes grīvā. Tā ir Portugāles otrā lielākā pilsēta un liels rūpniecības un finanšu centrs. Interesanta un izzinoša bija iespēja apmeklēt vienu no pasaules skaistākajiem grāmatu veikaliem- “Lello & Irmao” grāmatnīcu. Šo grāmatu veikalu, kas Porto darbojas kopš 1906. gada, Dž. K. Roulinga esot izmantojusi kā “Harija Potera grāmatnīcas” prototipu. Tā grāmatu mīļus fascinē ar iespaidīgo arhitektūru, turklāt tā atzīta arī par pasaules trešo labāko grāmatnīcu. Ēka, kurā atrodas grāmatu veikals, ir jūgendstila arhitektūras paraugs ar gotikas elementiem. Tās krāšņais interjers veidots no koka un stikla, bet sarkanās kāpnes uzreiz piesaista ikviena apmeklētāja uzmanību.
Lai arī diena bija lietaina, tāpat devāmies ekskursijā pa Porto vecpilsētu un izbraucienā ar kuģīti pa Douru upi vērojām Porto vēsturisko daļu.

Nedēļas nogali skolnieces pavadīja ģimenēs, kuras arī bija sagatavojušas dažādas izzinošas un izklaidējošas aktivitātes, tai skaitā, braucienu uz okeāna piekrasti.

Projektā iesaistītās skolnieces pateicas par portugāļu ģimeņu viesmīlību, iespēju pilnveidot valodas un komunikācijas prasmes, mācīties patstāvību un apgūt jaunu pieredzi.

Informāciju sagatavoja Svetlana Sermule