Zinātnieku nakts dabaszinātņu stilā

LU Cietvielu fizikas institūta publicitātes foto

29.septembrī Ogres Valsts ģimnāzijas jaunieši kopā ar Ogres 1.vidusskolas skolēniem, pacilāti un ar vēlmi ieraudzīt, izpētīt un sajust zinātni, devās piedzīvojumā uz Rīgu, Zinātnieku nakts ietvaros. Šajā ceļojumā mūsu busiņš apstājās 3 stacijās: LU cietvielu institūtā, Latvijas biomedicīnas pētījumu un studiju centrā un RTU.

Pirmajā pieturvietā, LU cietvielu institūtā, mūs “sagaidīja” sausā ledus dūmojošie dzērieni, kas motivēja doties piedzīvojumā un zīmogu vākšanā, lai iegūtu balvas. Mūsu uzmanību visvairāk piesaistīja piektajā stāvā iespēja vairāk uzzināt par LU CFI notiekošo, eksperimentējot ar temperatūras mērīšanu, kā arī līdzdarbojoties luminescences un lāzeru eksperimentos. Pirmās stacijas izzināšana noslēdzās ar vērienīgu uguns šovu pagalmā.

Uzlādēti ar jaunu enerģiju un pacilātu garastāvokli, devāmies uz busiņu, lai dotos tālāk. Nākamais mūsu pieturas punkts bija Latvijas biomedicīnas pētījumu un studiju centrs, kur kopīgi tuvāk iepazinām šūnas un noskaidrojām, kā darbojas orgāni uz čipa, izdalījām DNS no zemenes, izlauzāmies no vezikulas escape room stilā, iemīlējām bakteriofāgus un izaudzējām proteīnu kristālus, kļuvām par sertificētiem ģenētiķiem, izzinājām plaušu tuberkulozi un iepazināmies ar iespēju pievienoties Valsts iedzīvotāju genoma datubāzei, lai uzlabotu Latvijas nākotni.

Kad Rīgas ielās iedegās lampu gaismas, mūsu ceļš veda uz RTU- pēdējo pieturvietu. Katram tika dota iespēja iepazīt sev interesējošo fakultāti, bet šī piedzīvojuma noslēgumā visi kopā noskatījāmies Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes studentu liesmojoši eksplozīvu eksperimentu šovu.

Ogre jau dusēja saldā miegā, kad mēs, izbrīnīti par zinātnes plašumiem un to iespējām, atgriezāmies mājās. Paldies skolotājām:  Ilzei Pomerei, Ilzei Kaļānei un Vijai Sležai par doto iespēju iepazīt zinātni no cita skatu punkta!