Kā dzīvot ilgtspējīgi? Erasmus + pieredze Spānijā

Ogres Valsts ģimnāziju šajā mācību gadā daudzveidīgāku un aktīvāku padara piedalīšanās vairākos Starptautiskos Erasmus+ projektos. Mūsdienu pasaulē, domājot par zemeslodes un jauniešu nākotni, uzmanība bieži tiek pievērsta atkritumu šķirošanai, ilgtspējībai dažādās dzīves jomās un veidos, kā atjaunot un saglabāt zemeslodi dzīvojamu.

Starptautiskā Erasmus+ projekta “Let’s shift to sustainability together” Pārsledzamies uz ilgtspējību kopā” mērķis ir iesaistījām valstīm un dalībniekiem domāt, diskutēt un runāt par lietu ilgtspējību, sabiedrības un valdību iesaisti atkritumu šķirošanā, agrikultūrā u.c. dzīves jomās. Projektā iesaistītas trīs skolas no trim valstīm.

Lai mācītos un aktīvi iesaistītos dažādās ilgtspējības aktivitātes, šī gada aprīļa beigās Spānijā Kserako pilsētā notika seminārs, kurā piedalījās skolotāji – Dace Zemīte un Lauris Puķīte, kā arī 12 astoto klašu skolēni.

Projekta bāze Spānijā bija “IES Montduver” vidusskolā Kserako pilsētā, kas ir līdzīga vidusskolām Latvijā, taču ar aktivitātēm, kas saistīta ar ilgtspējību, piemēram, agrikultūra, ēst gatavošana, kokapstrādē u.c.

Projekta laikā Kserako organizatori iepazīstināja ar savas skolas specifiku, ļaujot iespēju ielūkoties gan skolas, gan spāņu tradīcijās. Pirmdiena un otrdiena bija ar aktivitātēm piepildītas dienas – skolēniem bija iespēja ielūkoties bioloģiskas agrikultūras saimniecībā, kā arī piedalīties darbnīcā – stādīt, ravēt un apstrādāt akmeņaino Spānijas zemi, kā arī baudīt ražu un dažādus produktus – plātsmaizes, sulas, olīvas u.c. Otrdiena bija mežu un kāpu zonu attīstīšanai veltīta diena – skolēni stādīja kokus un krūmus, kas ļauj saglabāt Kserako reģiona svarīgās kāpu pludmales, tādejādi pasargājot no vēja un cita veida dabas ietekmes, kā arī skolēniem bija brīvais laiks, lai izbaudīto skaisto pludmali un silto Vidusjūras ūdeni. Divas no projekta aktīvajām dienām bija veltītas ekskursijām. Trešdiena uz skaisto un vēsturisko Valensiju, kur skolēni pavadīja vairākas stundas apskatot vecpilsētu u.c. pilsētas svarīgākās vietas un ēkas, kas celtas dažādos stilos – renesanses, baroka, neoklasiskajā un gotikas stilā. Savukārt, piektdienā skolēni devās ekskursijā uz Gandiju, kur gida pienākumus pildīja skolotājs Puķīte spāņu skolotāju pavadībā. Gandija ir pilsēta Spānijas austrumu piekrastē. Tās vecpilsētā atrodas 15. gadsimtā celtā hercoga Los Borja pils. Gandija skolēnus apbūra ar veclaicīgajām ielām, skaisto vairākus km garo gājēju ielu un daudz skaistiem un grandioziem zīmējumiem uz māju sienām.

Vēl atsevišķa diena tika veltīta dažādām darbnīcām, kas kalpo kā atmiņa par laiku Spānijā un arī iet roku rokā ar lietu ilgtspējību – skolēni izgatavoja nozīmītes, gatavoja slaveno spāņu paelju no vietējos tirgos pirktām sastāvdaļām – tai skaitā gliemežiem. Un pavadīja laiku spēlējot spāņu spēles un rotaļas.

Projektā iesaistītie skolēni, atskatoties uz laiku Spānijā, atzina, ka tika vērtīgi pavadītas dienas, tās bija piepildītas ar dažādiem izaicinošiem un interesantiem uzdevumiem, lika padomāt par lietu vērtību un par to, ka šī pasaule ir jāsargā. Skolēni bija priecīgi iepazīties ar Spānijas tradīcijām, dabu, kultūru un izglītības sistēmu, viņi secināja, ka, lai gan no sākuma sarežģīti, viņa spēja iejusties Spānijā un spāņu ģimenēs.

Paldies visām iesaistītajām personām projekta īstenošanā!

Rakstu sagatavoja Lauris Puķīte